Skip to content

66 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block179.11
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,858
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,000
53%
Improvement Value:$238,500
47%
Total Assessment$507,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,773+1.9%
2024$10,575+5.6%
2023$10,014+1.6%
2022$9,853+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,858DeedBook 20220, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1953