Skip to content

78 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block179.12
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,525
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,600
57%
Improvement Value:$207,800
43%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,267+1.9%
2024$10,079+5.6%
2023$9,544+1.6%
2022$9,391+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,525DeedBook 20210, Page 87966

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12354, Page 1552

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 6196, Page 525

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 5900, Page 401

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5003, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1953