Skip to content

259 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 2005

Last Sale Price
$451,898
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block179.13
Lot25.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,044
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,900
39%
Improvement Value:$439,600
61%
Total Assessment$720,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,352+1.9%
2024$19,978+5.6%
2023$18,918+1.6%
2022$18,614+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$451,898

To:

Sq Ft3,044DeedBook 20240, Page 45593

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 12148, Page 5637

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6236, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$251,525
DeedBook 6069, Page 205

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5393, Page 443

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4997, Page 461