Skip to content

285 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block179.13
Lot27.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,582
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,700
46%
Improvement Value:$328,900
54%
Total Assessment$614,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,579+1.9%
2024$11,366+5.6%
2023$10,763+1.6%
2022$10,590+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,582DeedBook 12162, Page 7209

Property Built

Built

Year Built: 1952