Skip to content

79 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block179.13
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,631
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,500
59%
Improvement Value:$217,700
41%
Total Assessment$531,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,511+1.9%
2024$10,318+5.6%
2023$9,770+1.6%
2022$9,613+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,631DeedBook 20200, Page 57423

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 20160, Page 65925Recorded8/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953