Skip to content

83 Nestro RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 6, 1989

Property Information

Block179.13
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage891
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,400
56%
Improvement Value:$242,800
44%
Total Assessment$552,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+1.9%
2024$10,051+5.6%
2023$9,518+1.6%
2022$9,365+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft891DeedBook 5082, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1953