Skip to content

155-157 Pleasant ValleyWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 5, 2012

Property Information

Block179.14
Lot11.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,182
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,700
45%
Improvement Value:$349,000
55%
Total Assessment$630,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,834+1.9%
2024$12,599+6.3%
2023$11,856+1.6%
2022$11,665+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 12405, Page 7369

Property Built

Built

Year Built: 1954