Skip to content

57 Rosemont TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block179.14
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,132
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,600
44%
Improvement Value:$373,200
56%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,626+1.9%
2024$17,302+5.6%
2023$16,384+1.6%
2022$16,121+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

DeedBook 20250, Page 60768

Property Sale

Sale
$406,850

To:

Sq Ft2,132DeedBook 12006, Page 4721

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 5917, Page 116

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 5627, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1956