Skip to content

5 Rosemont LaneWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 1998

Property Information

Block179.14
Lot36.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,552
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,700
55%
Improvement Value:$263,400
45%
Total Assessment$585,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,668+1.9%
2024$13,417+5.6%
2023$12,705+1.6%
2022$12,501+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5099, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1915