Skip to content

5 Rosemont TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 28, 1985

Property Information

Block179.14
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,182
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,800
41%
Improvement Value:$441,300
59%
Total Assessment$753,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,249+1.9%
2024$19,877+5.6%
2023$18,822+1.6%
2022$18,520+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 4880, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1966