Skip to content

11 Rosemont TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jul 7, 2004

Property Information

Block179.14
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,232
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,300
44%
Improvement Value:$384,900
56%
Total Assessment$690,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,588+1.9%
2024$17,265+5.6%
2023$16,349+1.6%
2022$16,086+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 6084, Page 631

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5397, Page 822

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5192, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1967