Skip to content

56 Rosemont TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$627,900
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block179.16
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0131

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,160
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,300
43%
Improvement Value:$393,000
57%
Total Assessment$692,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,530+1.9%
2024$16,226+5.6%
2023$15,365+1.6%
2022$15,118+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$627,900
Sq Ft2,160DeedBook 20230, Page 24178Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$627,900

To:

Sq Ft2,210DeedBook 20230, Page 24178

Property Built

Built

Year Built: 1955