Skip to content

15 Bakley Terr.West Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$558,950
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block179.20
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,198
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,500
34%
Improvement Value:$633,800
66%
Total Assessment$960,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,149+1.9%
2024$32,540+8.3%
2023$30,043-0.4%
2022$30,172+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$558,950

To:

Sq Ft4,198DeedBook 5614, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1999