Skip to content

5 Bakley TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1999

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block179.20
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,004
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,500
39%
Improvement Value:$505,100
61%
Total Assessment$822,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,762+1.9%
2024$25,289+5.6%
2023$23,947+1.6%
2022$23,562+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$689,000

To:

Sq Ft3,004DeedBook 20200, Page 6516

Property Sale

Sale
$640,500

From:

To:

Sq Ft3,004DeedBook 12446, Page 6329Recorded7/19/2013

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 6305, Page 465

Property Sale

Sale
$450,910
DeedBook 5617, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1999