Skip to content

5 Pring CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$464,325
Last Sale Date
Feb 15, 2000

Property Information

Block179.20
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0128

Building Details

Building Class17
Description2SF/2993/2000
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,028
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,800
43%
Improvement Value:$523,700
57%
Total Assessment$918,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,896+1.9%
2024$26,402+5.6%
2023$25,001+1.6%
2022$24,599+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$464,325

To:

Sq Ft3,028DeedBook 5675, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 2000