Skip to content

149e Montrose Ave RearSouth Orange, NJ 07079

Built 1940

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block1
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,997
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
46%
Improvement Value:$325,200
54%
Total Assessment$597,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+1.9%
2024$10,378+5.6%
2023$9,827+1.6%
2022$9,669+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft1,997DeedBook 20220, Page 60693

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft956DeedBook 20210, Page 2152Recorded1/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940