Skip to content

516 Hillside TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 2, 2014

Property Information

Block1
Lot1.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
39%
Improvement Value:$428,800
61%
Total Assessment$697,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,853+1.9%
2024$16,544+5.6%
2023$15,666+1.6%
2022$15,414+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,334DeedBook 12506, Page 2294

Property Sale

Sale
$447,500
DeedBook 12103, Page 5543

Property Built

Built

Year Built: 1910