Skip to content

168 South Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 2, 2016

Property Information

Block2.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0007

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage2,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
17%
Improvement Value:$399,000
83%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+1.9%
2024$12,185+5.6%
2023$11,538+1.6%
2022$11,353+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,730DeedBook 20160, Page 67498

Property Built

Built

Year Built: 1940