Skip to content

134-138 South Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block2.01
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0007

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings4
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
20%
Improvement Value:$854,000
80%
Total Assessment$1,074,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,420+1.9%
2024$22,990+5.6%
2023$21,770+1.6%
2022$21,420+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft8,280DeedBook 12488, Page 3064Recorded3/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1926