Skip to content

9 Swaine PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block20
Lot15.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,725
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,600
38%
Improvement Value:$350,100
62%
Total Assessment$563,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,752+1.9%
2024$13,500+5.6%
2023$12,783+1.6%
2022$12,578+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 4979, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1916