Skip to content

97 Swaine PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1917

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block20
Lot31.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,312
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,300
46%
Improvement Value:$245,700
54%
Total Assessment$452,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,263+1.9%
2024$12,038+5.6%
2023$11,399+1.6%
2022$11,216+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 20180, Page 54414

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 20160, Page 63070Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6285, Page 443

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5852, Page 277

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5134, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1917