Skip to content

104 Whittingham PlaceWest Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block20
Lot67.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-T
Sq Footage3,001
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,309+1.9%
2024$4,230+5.6%
2023$4,006+1.6%
2022$3,941+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

To:

DeedBook 20170, Page 70407

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12169, Page 1378

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5038, Page 619