Skip to content

100 Whittingham PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1922

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 21, 2005

Property Information

Block20
Lot72.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1780/1922
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,790
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,300
44%
Improvement Value:$285,200
56%
Total Assessment$506,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,171+1.9%
2024$12,930+5.6%
2023$12,243+1.6%
2022$12,047+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,790DeedBook 6180, Page 179

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6055, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1922