Skip to content

91 Riggs PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block21
Lot29.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,300
58%
Improvement Value:$146,900
42%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+1.9%
2024$8,447+5.6%
2023$7,998+1.6%
2022$7,870+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 12341, Page 2035

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6119, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1911