Skip to content

38 Quinby PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block23
Lot44.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,269
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,300
39%
Improvement Value:$356,900
61%
Total Assessment$585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,007+1.9%
2024$10,805+5.6%
2023$10,232+1.6%
2022$10,067+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,269DeedBook 12414, Page 927

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6074, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1916