Skip to content

64 Pillot PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Oct 8, 1993

Property Information

Block24
Lot31.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
DescriptionCO
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,900
42%
Improvement Value:$234,400
58%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,856+1.9%
2024$10,652+5.7%
2023$10,073+1.7%
2022$9,907+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5283, Page 318

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4832, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1932