Skip to content

19 Osborne PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block24
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,575
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,700
40%
Improvement Value:$375,200
60%
Total Assessment$620,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,572+1.9%
2024$12,341+5.6%
2023$11,686+1.6%
2022$11,498+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000

To:

Sq Ft1,575DeedBook 6342, Page 526

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5584, Page 426

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4999, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1955