Skip to content

81 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block26
Lot10.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,176
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,500
49%
Improvement Value:$185,900
51%
Total Assessment$362,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+1.9%
2024$8,465+5.6%
2023$8,016+1.6%
2022$7,887+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20220, Page 78602

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft984DeedBook 20190, Page 76509Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5561, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1921