Skip to content

40 Nutman PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block26
Lot29.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,285
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,100
36%
Improvement Value:$390,100
64%
Total Assessment$611,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,696+1.9%
2024$13,445+5.6%
2023$12,731+1.6%
2022$12,526+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,443DeedBook 20190, Page 48607

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,285DeedBook 20170, Page 54599Recorded6/23/2017

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5766, Page 451

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5247, Page 816

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4847, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1931