Skip to content

32 Nutman PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2009

Property Information

Block26
Lot30.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
46%
Improvement Value:$227,900
54%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,467+1.9%
2024$10,270+5.7%
2023$9,712+1.7%
2022$9,552+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941