Skip to content

67 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block26
Lot8.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
32%
Improvement Value:$366,100
68%
Total Assessment$541,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+1.9%
2024$10,286+5.6%
2023$9,740+1.6%
2022$9,583+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,012DeedBook 12534, Page 4185

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12260, Page 5373

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12019, Page 5579

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5860, Page 324

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4908, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1916