Skip to content

54 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 27, 2026

Property Information

Block27
Lot47.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,098
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,300
44%
Improvement Value:$215,600
56%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+1.9%
2024$8,736+5.6%
2023$8,273+1.6%
2022$8,140+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 20260, Page 8324

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 5246, Page 226

Property Sale

Sale
$48,000

To:

DeedBook 4898, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1916