Skip to content

12 Central PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1909

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block2
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0007

Building Details

Building Class17
Description2SF/1056/1909
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,400
48%
Improvement Value:$220,500
52%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359+1.9%
2024$7,223+5.6%
2023$6,840+1.6%
2022$6,730+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12208, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1909