Skip to content

38 Freeman PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1933

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block3.01
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0010

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,314
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,300
47%
Improvement Value:$285,800
53%
Total Assessment$539,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+1.9%
2024$10,060+5.6%
2023$9,527+1.6%
2022$9,373+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook 6084, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1933