Skip to content

3 Tremont AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block3.01
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0010

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-6
Sq Footage1,661
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,200
39%
Improvement Value:$348,400
61%
Total Assessment$572,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,174+1.9%
2024$13,914+5.6%
2023$13,175+1.6%
2022$12,963+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,898DeedBook 20190, Page 84918

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,661DeedBook 20190, Page 56714Recorded6/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1911