Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Tremont Ave.West Orange, NJ 07052
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2024
Property Information
Block3.01
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0010
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningRT
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$44,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$44,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,328 | +1.9% |
| 2024 | $2,285 | +5.6% |
| 2023 | $2,164 | +1.6% |
| 2022 | $2,129 | +3.0% |
Property History
No events match the selected filters.