Skip to content

41 Wellington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block32
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,757
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,200
42%
Improvement Value:$372,900
58%
Total Assessment$643,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,408+1.9%
2024$16,107+5.6%
2023$15,252+1.6%
2022$15,007+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,757DeedBook 20170, Page 89801

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12025, Page 2993

Property Built

Built

Year Built: 1921