Skip to content

63 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2015

Property Information

Block33
Lot48.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,662
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,400
39%
Improvement Value:$377,800
61%
Total Assessment$619,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,544+1.9%
2024$14,277+5.6%
2023$13,519+1.6%
2022$13,302+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5671, Page 637

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5397, Page 747

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4943, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1924