Skip to content

54 Hillside AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block34
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,169
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,200
40%
Improvement Value:$367,500
60%
Total Assessment$611,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,492+1.9%
2024$14,226+5.6%
2023$13,471+1.6%
2022$13,255+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,169DeedBook 20240, Page 30190

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4792, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1910