Skip to content

87 Forest Hill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block34
Lot29.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,566
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,300
49%
Improvement Value:$282,500
51%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,759+1.9%
2024$14,488+5.6%
2023$13,719+1.6%
2022$13,499+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$539,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 20210, Page 83229

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 20161, Page 9806Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 20160, Page 76445Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6382, Page 264

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6050, Page 872

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5505, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1952