Skip to content

53 Forest Hill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$632,147
Last Sale Date
Apr 1, 2026

Property Information

Block37
Lot58.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,035
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,400
54%
Improvement Value:$241,600
46%
Total Assessment$524,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+1.9%
2024$12,185+5.6%
2023$11,538+1.6%
2022$11,353+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$632,147

To:

DeedBook 20260, Page 23996

Property Sale

Sale
$473,000

To:

Sq Ft1,071DeedBook 20220, Page 8425

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 6019, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1920