Skip to content

250 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1885

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 22, 2017

Property Information

Block39
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0012

Building Details

Building Class17
Description2-2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,918
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,800
37%
Improvement Value:$532,600
63%
Total Assessment$842,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,108+1.9%
2024$19,739+5.6%
2023$18,692+1.6%
2022$18,391+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,177DeedBook 20170, Page 18292

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,918DeedBook 20160, Page 3714Recorded1/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1885