Skip to content

25 South Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1777

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block39
Lot61.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,990
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,300
46%
Improvement Value:$328,900
54%
Total Assessment$609,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,132+1.9%
2024$11,909+5.6%
2023$11,277+1.6%
2022$11,096+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 12303, Page 8958

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5743, Page 790

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5116, Page 111

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 4839, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1777