Skip to content

58 Forest Hill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2000

Property Information

Block39
Lot61.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description2SF/1608/1920
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,776
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
46%
Improvement Value:$311,600
54%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,659+1.9%
2024$13,408+5.6%
2023$12,696+1.6%
2022$12,492+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5582, Page 768

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4935, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1920