Skip to content

39 Orange Heights AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 4, 2023

Property Information

Block40
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0012

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,790
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,700
45%
Improvement Value:$344,800
55%
Total Assessment$621,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,691+1.9%
2024$15,403+5.6%
2023$14,586+1.6%
2022$14,351+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,790DeedBook 20230, Page 10416

Property Sale

Sale
$431,000
Sq Ft1,569DeedBook 20190, Page 72772Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5665, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1931