Skip to content

264 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$575,123
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block40
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0012

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,557
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,400
40%
Improvement Value:$418,000
60%
Total Assessment$695,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,628+1.9%
2024$16,323+5.6%
2023$15,457+1.6%
2022$15,208-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,123

To:

Sq Ft2,557DeedBook 20210, Page 53489

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5345, Page 216

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5103, Page 306

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4817, Page 1000

Property Built

Built

Year Built: 1921