Skip to content

20 Harvard TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block41.01
Lot131
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1822/1931
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,231
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
39%
Improvement Value:$426,500
61%
Total Assessment$699,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,701+1.9%
2024$17,376+5.6%
2023$16,454+1.6%
2022$16,189+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft2,231DeedBook 6033, Page 918

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 5859, Page 234

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 4877, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1931