Skip to content

22 Harvard TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Apr 15, 1999

Property Information

Block41.01
Lot132
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,074
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
40%
Improvement Value:$408,500
60%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,656+1.9%
2024$16,350+5.6%
2023$15,483+1.6%
2022$15,234+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft2,074DeedBook 5611, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1930