Skip to content

30 Harvard TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$496,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block41.01
Lot136
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,500
45%
Improvement Value:$333,400
55%
Total Assessment$605,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,082+1.9%
2024$14,806+5.6%
2023$14,020+1.6%
2022$13,794+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$496,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20211, Page 16624

Property Built

Built

Year Built: 1921