Skip to content

47 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 21, 1999

Property Information

Block41.01
Lot140
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,500
39%
Improvement Value:$406,800
61%
Total Assessment$670,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,469+1.9%
2024$16,167+5.6%
2023$15,309+1.6%
2022$15,063+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 5665, Page 480

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5042, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1928